Uzdečka

27. prosince 2010 v 11:43 |  Výstroj
Anglická uzdečka se skláda hlavně z udidla, otěží, nánosníku, podbradníku, čelenky, lícnicí, nátylníku a podhrdelníku. Dále se často doplňuje podpínkou, martingalem,  pákovým udidlem či pelhamem a nebo lícnicemi zvyšujícími účinek udidla či dalšími lícnicemi. Martingal může být jak pevný, tak volný. Místo martingalu se mohou použít gumy anebo vidlička. Gumy se dávají nasedlanému koni na týl přesně veprostřed, provléknou se kroužky udidla a pak se připínají k  volnému martingalu. Vidlička se zapíná z podbradníku k podbřišníku. Jak martingal, gumy i vidlička mají stejný účinek: koníkovi zabrání dávat hlavu nahoru a tak se používaji často v jezdeckých školách nebo pro nezkušené nebo bázlivé jezdce. Kůň by je však neměl mít při parkuru. Gumy mají tu výhodu, že jsou pružné narozdíl od vidličky a tak nebrání až tolik koni vyjádřit strach nebo nesouhlas.

Westernová uzdečka má stejnou stavbu jako ta anglická až na pár detailů. Nemá totiž čelenku a nátylník, místo nich má kůň kroužek na pravém (levém) uchu. Také nemá nánosník, který by koním vadil a tak chybí docela. Místo stihlového udidla se používá pákové udidlo a případně pelham nebo uždění bez udidla. Westernová uzdečka patří k western-stylu a tak ji ovlivňuje i styl. Otěže nejsou spojené, ale oddělené a každá se většinou drží zvlášť. Ta vyjímka je cval, při kterém si někteří méně zkušení jezdci musí z otěží udělat "můstek", to znamená že otěže drží stejně jako ve stylu anglickém. I tady se používá martingal a vidlička, ale ne tak často.

Odvětvím anglického stylu je drezura, která používá dvojitá udidla-pelham či jiné a dvoje otěže. Také se pro tuhle uzdečku nepoužívá název "uzdečka", ale "uzda", stejně jako při zpřeženích.

Ve stáji koni dáváme ohlávku, aby jsme ho nemuseli dlouhou chytat. Pokud je v boxu něco, o co by se koník mohl ohlávkou zachytit, ohlávku mu na noc sundaváme aby se nezranil. K vedení koně na ohlávce i uzdečce používáme vodítko. To může být ploché, nylonové, vlněné nebo tlusté. U vodítek existují dva typy karabin- bezpečnostní a normální. Dlouhým typem vodítka je lonž, kterou používáme při lonžování.

uzda

DREZURNÍ UZDA


uzdecka

ANGLICKÁ UZDEČKA


U

ANGLICKÁ UZDEČKA S PODPÍNKOU
FKO

KOMBINOVANÁ UZDEČKA

(bez nánosníku=western, nátylník, čelenka a udidlo=anglie)
de

OHLÁVKA
QS

TLUSTÝ TYP VODÍTEK


SAD
 LONŽ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama