Nonius

1. ledna 2011 v 21:03 |  Plemena
Původ: Maďarsko
Typ: teplokrevník
KVH: 147 - 165 cm
Barvy: hnědák, vraník


Historie
Plemeno vzniklo v 19. století v Maďarsku. Jeho předek byl hřebec Nonius Senior, který se po napoleonských válkách dostal do prestižního maďarského hřebčína v Mezöhegyes, kde působil 22 let. Založil zde kmen Nonius, který měl krev anglického plnokrevníka, norfolského klusáka a normanského koně. Nonius Senior nebyl exteriérově zvlášť kvalitní hřebec, tyto vady však nepřenášel na potomstvo. Později byli přikříženi anglickými plnokrevníky kvůli zjemnění nového plemene. Vznikly dvě linie: těžší kůň vhodný k práci v zemědělství a lehčí jezdecký kůň. Ve 20. století byli opět zkříženi s plnokrevníky a tak byl vyšlechtěn výborný sportovní kůň.

Povaha
Nonius je klidný, pracovitý a ochotný. Je silný, odolný s živým, energickým temperamentem. Má dobré předpoklady pro skokové soutěže.

Konstituce
Hlava je dlouhá s rovným profilem, krk je svalnatý, mírně klenutý. Lopatky jsou strmé a plece silné. Hrudník je hluboký, hřbet je dlouhý a široký. Záď je skloněná a svalnatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné s dobrými kopyty.
Srst je tmavě hnědá nebo černá. V kohoutku dorůstají 147 - 165 cm.

Využití
Původně pracovní kůň se stal vynikajícím sportovním koněm. Jsou dobří i jako rekreační jezdečtí koně.


nonius
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama